Myslím si, že každý človek si uvedomuje, že žijeme v časoch, kde sa každý niekam ponáhľa, kde každý niekam uteká, kde nikto na nikoho nemá čas a kvôli všetkým povinnostiam ktoré máme, zabúdame nato, prečo sme vôbec na tomto svete. Spomaľ ľudská duša ! Zastav sa uprostred kolotoča tohto sveta a počúvaj, čo ti chce povedať Boh, Večná Láska ! Zhasni úplne všetko okolo seba a zapozeraj sa na Krista, ktorý je večným svetlom ! Stíš hluk dnešnej doby a započúvaj sa do ticha v ktorom sa prihovára Boh k ľudskej duši.  Oddýchni si od toho namáhavého behania sa po svete a spočiň na chvíľu v jeho náručí. Zastav sa uprostred rýchlosti tejto doby a pohliadni na Otca, ktorý všetko koná v tichu a v skrytosti.  Ak sa Boh nachádza v tichu a nič nerobí náramne, prečo sa ty duša vrháš do hluku a túžiš robiť všetko rýchlo ? Kedy pochopíš, že všetko je len márnosť, ak v tvojich dielach nepôsobí Boh a že každá cesta je zbytočná, ak nie je s Bohom a ak nevedie k Bohu. Utíš sa na chvíľu a počúvaj toho, ktorý ťa stvoril. Viem, že niekedy je toho veľa a že je potrebné spraviť kopec vecí, aby sme boli so sebou spokojní. Ale vedz, že ak sa budeš stále točiť v nekonečnom kruhu rýchlosti, zmeškáš toho oveľa viac, než by si to robil v pokoji ducha. Pokojná duša má na mysli všetko to, čo je podstatné spraviť, ale berie do úvahy aj to, čo sa okolo nej deje. Pokojná duša sa zastaví a pozdraví okoloidúceho. Pozrie na prírodu okolo seba a nachádza v nej podpis svojho Stvoriteľa. Je očarená krásou slnka a krásou neba. V pokoji jej ducha toto všetko nachádza a získava omnoho viac, než tí, ktorím šero rýchlosti zahalilo túto nádheru. Ó, duša, zastav sa na chvíľu a poďakuj sa Bohu za svoj život. Poďakuj sa, že si ráno mohla vstať z postele a začať nový deň. Poďakuj sa, za ľudí okolo seba a za všetko čo tvorí život. Vypni na chvíľu rýchlosť sveta a nastav si stanicu ticha. Uteč na chvíľu preč od sveta a počúvaj Boží hlas. Nech sa nikdy nestane to, že dovolíš rýchlosti premôcť ťa. Každý jeden deň za zastav a ponorená v tichu pozoruj to, čo ti Boh dnes prichystal, aké dary ti dal a ako veľmi ťa miluje. 

A hoc toho bude niekedy vážne veľa, nájdi si čas aspoň 5  minút a pýtaj sa Boha, čo ti chce dnes povedať. Nemusí to byť halda času pri ktorom budeš kontemplovať Boha, stačí ak si pri práci alebo učení na chvíľu oddýchneš, zatvoríš oči a nastavíš sluch. Taký čas nech je spojením tvojej duše s Bohom. Lebo ak nebudeme milovať ticho a zastávky, zomrieme na hluk a rýchlosť ! K tomu nech ti dopomáha táto modlitba.

Spomaľ ma, Pane ! Zmierni tlkot môjho srdca utíšením mojej mysle. Ustáľ môj náhlivý krok predstavou večného dosahu času. Daj mi v zmätkoch dňa vyrovnanosť večných hôr. Zbav moje nervy a svaly napätia upokojujúcou hudbou spievajúcich prúdov. Pomôž mi spoznať zázračnú osviežujúcu silu spánku. Nauč ma umeniu kratučkých oddychov…spomaliť a pozrieť sa na kvietok, prehodiť pár slov s priateľom, potľapkať psa, prečítať pár riadkov z dobrej knihy. Pripomeň mi každý deň bájku o zajacovi a korytnačke, aby som si uvedomil, že závod nevyhrá vždy ten najrýchlejší, že v živote ide o viac, než zvyšovanie rýchlosti. Daj, nech sa zadívam do koruny mohutného duba a pochopím, že preto narástol veľký a silný, lebo rástol pomaly a zdravo. Spomaľ ma Pane, a nadchni ma, aby som svoje korene zasadil hlboko do zeme trvalých hodnôt života, a tak mohol rásť ku hviezdam svojho vznešenejšieho osudu. Orin L.Crain

 

Dávid Holubjak + 

 

Written by 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.